Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Musíme si klást správné otázky

22. 08. 2014 14:53:33
Problém je v tom, že na Ukrajině žili a žijí Rusové. Byli a jsou občany Ukrajiny. Jenže nová vláda v Kyjevě se rozhodla je, abych citoval, "vysídlit do táborů", dále se rozhodla jim zakázat používat ruštinu a další radůstky vysloveně s cílem konfrontovat.

Je celkem jasné, že se jim to nelíbilo a tak si udělali domobranu s podporou většiny místních obyvatel, kterou naše média vytrvale titulují jako separatisté. Separatisté vlastně ano, protože se nechtěli podřídit diktátu. Takže Kyjev na ně poslal armádu a to nejprve milice, které nemají příliš oporu v právním řádu Ukrajiny a jsou složeny převážně z členů a sympatizantů Pravého sektoru, nápadně fašisticky zaměřené strany. Skutečné ukrajinské armádě se do bojů moc nechce, protože ví, že válčí s vlastními lidmi a proti vlastním lidem. Mnoho z nich dezertovalo a odmítlo útočit. Na stranu domobrany pak přišli Rusové z Ruska, pomoci. Je tam mnoho rodinných vazeb, ale i samozřejmě hoši, co si chtějí taky zastřílet. Protože se rozhořela regulérní válka a bezpráví, přitáhla nejrůznější živly na obě strany a tyto pak rabují a znásilňují. Ani jedna strana není ta hodná, válka je vždy přehlídkou zvůle a toho nejhoršího, co v lidech je.

Celou věc vyprovokovaly USA via EU snahou získat další vliv, další území, další kolonii. Vše zabaleno do keců o demokracii. Dokud Janukovič sekal dobrotu, nevadil, vypadalo to, že další velký trh - odbytiště k zadlužení, se připojí. Jakmile ale se cuknul, musel být odstraněn. Majdan, to byl zpočátku spontánní protest lidí proti rozkrádání země. Chtěli změnu, ale jistě ne takovou, která přišla. Protože Janukovič se stále nechtěl rozhoupat k brutálnímu potlačení majdanských protestů, muselo se tomu pomoci radikálními skupinkami Pravého sektoru, které z pokojných protestů začaly dělat krvavé a ohnivé lázně. A pak se zčista jasna objevila skupina střelců, kteří si zastříleli nejprve do policistů a poté do demonstrantů. Samozřejmě, že se neopomnělo zdůraznit, že hovořili rusky. Někomu evidentně šlo o to situaci eskalovat a konečně pořádně do toho šlápnout, když se to těm pokojným demonstrantům nedařilo.

Západ okamžitě ukázal na Putina a Rusko, jako strůjce celé akce. Otázkou je, proč by to dělal, když Janukovič s Ruskem podepsal dohodu o pomoci, která vyšoupla západ mimo hru? O tom, kdo za tím stojí, můžeme stále jen spekulovat. Nová podivně dosazená vláda (jakákoliv ústavnost plakala, neb nebyly dodrženy elementární pravidla pro platnost kroků) první co udělala, anulovala smlouvu s Ruskem a podepsala dohodu s EU.

Můžeme se ptát, komu to slouží a komu to posloužilo? Mnozí si zajisté odpoví, že Rusku, protože to dostalo záminku na anexi Krymu. Co bylo dříve, slepice nebo vejce? Rusko vyprovokovalo Majdan, aby anektovalo Krym, nebo Rusko reagovalo na vzniklou situaci, která by ho definitivně připravila o strategický přístav? Na to si každý musí odpovědět sám, ale fakt, že americká armáda v září 2013 vypsala tendry na opravy vojenských budov na Krymu, ledasco naznačuje.

Referendum na Krymu, které samozřejmě anexi schválilo, bylo, jak jinak, označeno za zmanipulované a neplatné, bez ohledu na to že již dříve mnoho obyvatel tohoto poloostrova vyjádřilo stejnou touhu a to opakovaně. Jenže samozřejmě, některé volby jsou a některé nejsou správné. Občané Kosova si samostatnost odhlasovat mohli, tam to bylo plánované, Krym se prostě nehodil, tak tam raději ani nezávislí pozorovatelé nejeli, byť pozvaní byli. Takhle lze hlasování kdykoliv zpochybňovat.

Ve světle pozdějších událostí asi nejeden obyvatel Krymu jásá nad tím, že nedopadl jako jiní lidé v Doněcku, kde hrdinné gardy střílí do civilních objektů dělostřelectvem. Ano, určitě ubylo turistů, ale lepší je mít poloprázdný hotel než vybombardovaný, ne?

Amerika tady hraje velkou hru. EU pak připomíná sbor pachatelů dobra, kteří si nejsou schopni napočítat ani do pěti a dohlédnou ani přímé důsledku svých činů. Dalo by se říct, že Amerika používá EU jako beranidlo proti Rusku. A představitelé EU dělají vše, co se jim řekne. Jako cvičené opičky.

Nemám nejmenší iluze, že by Rusové byli beránci. Nejsou a asi nikdy nebudou, určitě skrytě podporují boj domobrany alias separatistů. Ale nedělají to otevřeně, jak jsou často obviňováni. Kyjev příliš často lže, ať už je to pohádka o rozstřílené koloně 150 ruských tanků, které nikdo nikdy neviděl a nenafotil, nebo fotografie vojenské techniky Ruska pocházející ze hry World of tanks.

Viděno touto optikou je sestřelení civilního letadla možno brát jako snahu rozjitřit veřejné mínění a zatáhnout Rusko do konfliktu stůj co stůj. Kdo ho sestřelil, dosud stále není jasné, bylo vyloučeno amatérské použití BUKu. Udělali to tedy profesionálové a to buď ukrajinský vojenský letoun, nebo nějaká část ukrajinské armády ať už přeběhla nebo ne. Mohla to být skutečně náhoda, omyl, ale nelze vyloučit ani záměrnou provokaci se stovkami mrtvých lidí z celé EU a světa. Jak jsou lidé masírováni propagandou je vidět na vzkazu jedné matky oběti Putinovi. Proč právě jemu, když odpovědnost padá tak či tak na ukrajinskou stranu? Na to je jednoduchá odpověď. Média vše staví do světla tak, aby za vše bylo odpovědné Rusko, potažmo Putin.

Celou dobu vnímám neochotu západu uklidnit situaci. Naopak vidím stále snahy o vyvolání větší a větší konfrontace. EU si vůbec neuvědomuje, že sankce "neprodávat" není sankce vůči Rusku, ale je to střelba do vlastních řad. Následný údiv, že ruské "nekupovat" opět zasáhlo tvrdě EU je pak již jen k pousmání. EU dělá přesně to, co Amerika chce, přičemž ta na to vydělává. Otázkou je PROČ?

Pokud je Rusko skutečně zodpovědné za vyvolání a eskalaci tohoto konfliktu, opravdu si zaslouží nesmlouvavou odpověď. Ale je tomu skutečně tak? Nejsme jen svědky hry, která má oslabit EU, která si EU bere jako nastrčenou figurku proti Rusku? Pokud pak vypukne válečný konflikt, kdo opět ponese následky?

Předlužená západní ekonomika je na hraně propasti. Obama vytvořil větší schodek státního rozpočtu, než všichni ostatní presidenti před ním dohromady. Nějaký podobný globální konflikt by se náramně hodil. A teď vznáším další otázku, proč najednou je Rusko tak agresivní, když je to tak moc potřeba? Alespoň podle médií je. Jako by někdo chtěl, aby bylo, někdo tomu notně pomáhá a to na všech frontách.

Opravdu snažím se mít nečernobílé vidění světa, ten není dávno rozdělen železnou oponou, role se dávno promíchaly. A co mě asi nejvíce děsí, že identifikuji lež a faleš tam, kde jsem dříve očekával přímé a čestné jednání. Proto se ptám, kdo za tím je? Je to jen o Ruské a západní rozpínavosti, nebo je v tom mnohem víc? Komu slouží rozdmýchávání konfliktů? Proč se musí střílet do lidí? Byla oběť civilního letadla kouzlo nechtěného na šachovnici mocných tohoto světa, nebo naopak zlý a promyšlený tah, který nebere absolutně ohled na lidské životy a bere nás jako pěšce ve své hře, které je možno kdykoliv obětovat?

Autor: Pavel Kolář | pátek 22.8.2014 14:53 | karma článku: 29.31 | přečteno: 1096x

Další články blogera

Pavel Kolář

Absurdistán2

Myslíte si že absurdistán , co jsem popsal včera, nemůže být absurdnější? I to se velice mýlíte. Realita překonává očekávání.

13.7.2016 v 20:13 | Karma článku: 29.69 | Přečteno: 1197 | Diskuse

Pavel Kolář

Absurdistán

Zdálo se vám 20. století šílené? Nezoufejte je tu 21. století. Nic jste nepromeškali, ta pravá jízda teprve začíná...

12.7.2016 v 22:33 | Karma článku: 42.16 | Přečteno: 3397 | Diskuse

Pavel Kolář

Brexit?

Sluneční den impéria EU, nad kterým ani pomazánkové máslo nezapadne, byl překryt hrozivě vypadajícím mrakem ambivalentních konvergentních nespojitostí, majících vztah k opuštění sluneční říše všeholidu.

27.6.2016 v 20:44 | Karma článku: 24.87 | Přečteno: 649 | Diskuse

Pavel Kolář

Dobré a zlé dobro

I jednou byly dvě sestry. Mladší Lenka a starší Alenka. Obě se měly velice rády a milovaly i svého dědečka. Ten své vnučky miloval taktéž.

18.5.2016 v 23:43 | Karma článku: 28.38 | Přečteno: 926 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

David Wiltsch

Nezapomeňme si připomenout hrdiny od Zborova

Roku 1917 došlo v rámci Kerenského ofenzívy k bitvě u Zborova, kde prvně nastoupila i Československá brigáda. Z pohledu války nevýznamná bitva. Z pohledu prvního odboje však důležitá událost na cestě k samostatnému stát

23.6.2017 v 17:43 | Karma článku: 13.56 | Přečteno: 222 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Jaké to je randit se skrblíkem?

Muž. Vysoký, štíhlý, usměvavý, milý, uměl zajímavě a barvitě hovořit a vyprávět. Dokázal mě pokaždé rozesmát a byl vůči mně pozorný, naslouchal mi. Jeho vadou charakteru bylo, že to byl skrblík. Miloval peníze a sám sebe, ne mě.

23.6.2017 v 15:52 | Karma článku: 19.55 | Přečteno: 665 | Diskuse

Jakub Kouřil

Oslík a dáreček

Byl jednou jeden oslík, který vypadal jako všichni oslíci. Měl dlouhé uši a krásně hýkal. Jeho hlava se krásně táhla v úsměv. Oslík se jmenoval Jumbo a měl důvod se radovat. Vlastnil totiž žlutou krabičku.

23.6.2017 v 15:48 | Karma článku: 4.72 | Přečteno: 87 | Diskuse

Jiří Hermánek

Statisíce podpíraču? Tak to je pěkně na draka...

Moji ctění kolegové Turner a Vlk, každý svým osobitým způsobem, ztvárnili svůj názor na tu kreaturu, co sedí, jako žába na prameni, na Hradě a nehodlá tam vpustit žádného pravdoláskovce. To je tedy ale opravdu smutné.

23.6.2017 v 14:30 | Karma článku: 28.22 | Přečteno: 675 | Diskuse

Pavel Chalupský

Logika, Duše, Intuice.

Tak je tu máme krásně seřazené. Každá z nich představuje část nás samých. Jsou naší podstatou. O Logice jsem se kdysi učil, o Duši a Intuici ani muk. Tak se zkusím zamyslet.

23.6.2017 v 14:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse
Počet článků 130 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3869

Čtyřicítku mám už chvilku za sebou. Dalo by se tvrdit, že otázka života vesmíru a tak vůbec již byla nejen zodpovězena.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.