Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Za rovnoprávnost hracích figurek

19. 01. 2015 20:24:33
Vážení přátelé, s potěšením jsem vám zmocněn oznámit, že vznikla Evropská iniciativa za zrovnoprávnění hracích figurek, zkráceně EIzZHF.

Naše nezisková organizace je připravena bojovat všemi dostupnými prostředky za rovnoprávnost hracích figurek. Očekáváme pomoc od EU hlavně z oboru pro sociální začleňování. Máme velké plány a zažádali jsme již na naše smělé projekty o 3 000 000 Euro a doufáme v kladné zhodnocení našeho možného přínosu pro narovnání práv a možností hracích figurek. Zvláště pak k možnostem jejich rovného přístupu k hrám. Podle posledních zpráv je náš projekt kladně hodnocen z mnoha stran a byl dokonce jednou nejmenovanou komisařkou označen jako vlajková loď začleňování, solidarity a rovných šancí.

Přátelé, již není možno nadále přehlížet útlak, který se děje na poli hracích figurek. Je absurdní, že i v jednadvacátém století stále nedošlo v těchto tak důležitých otázkách k posunu a nadále jsou některé figurky znevýhodňovány a to jak na základě hrací funkce, tak jsou i rozdíly mezi jednotlivými hrami a co je nejhorší, segregují se dokonce i podle barev, což je absolutně nepřípustné. Mnohým figurkám jsou odpírána práva hrát hru, po jaké samy touží. Například žlutý pajdulák z člověče nezlob se si nikdy, díky diskriminaci, nevyzkouší pozici koně v šachách. Přitom zcela evidentně má dispozice tuto náročnou funkci přijmout a naprosto odpovědně vykonávat.

Tu se již můžeme pochlubit prvními pozitivními výsledky. Jeden náš figurant byl takto poslán do šachového turnaje, kde byl naprosto nepřijatelným způsobem vyloučen z možnosti hrát. Byť se na stejnou pozici hlásil jako první, se všemi předpoklady se celé povinnosti odpovědně zhostit, jakmile se hráč dozvěděl, že figurant pochází ze skupiny figurek na člověče nezlob se, bez toho, aby mu dal šanci, ho nekompromisně odmítnul nasadit. Skandální bylo navíc jeho tvrzení o nevhodné žluté barvě, což musíme důrazně odmítnout jako rasismus. Tak to přátelé, to opravdu není možné. Díky naší aktivitě dostal hráč od rozhodčích pokutu a příště si již určitě rozmyslí vylučovat figurky jen na základě barvy.

Je naprosto nepřijatelné, aby se činily jakékoliv rozdíly v postavení figurek v šachu. Kdo a jakým právem rozhodl, že kůň musí skákat do L a proč naopak střelec nesmí jinou figurku přeskočit? Kde je proklamovaná svoboda a rovnost? Figurkám nesmí být upíráno právo táhnout stejně, jako táhnou ostatní. Je potřeba zbourat stereotypy zažitých šablon a je nutné se postavit hrdě budoucnosti, s čelem neomezovaným předsudky minulosti. Je nezbytné, aby figurky konečně dostaly svobodu a naší povinností je jim ji zajistit a určitě to budou správně vynaložené prostředky z veřejných rozpočtů.

Naši terénní pracovníci jsou připraveni se aktivně podílet na kontrolách her a nemilosrdně potírat jakýkoliv náznak diskriminace již v zárodku. Jeden z našich pilotních projektů plánuje vlastního dohlížitele na každý šachový turnaj. Tato náročná a zajisté odpovědná práce již brzy přinese výsledky. Samozřejmě, za takovou náročnou a odpovědnou práci je potřeba pracovníka náležitě odměnit, takže doufáme ve vaši podporu při prosazování našeho skvělého projektu, o kterém pak vydáme brožuru.

Další naši pracovníci pak budou navštěvovat mateřské školy a budou dohlížet, aby již v tak útlém věku nebyly děti vedeny k nerovnému postavení figurek. Plánujeme i nečekané domácí kontroly a výstupy z nich. Samozřejmostí bude linka důvěry, kam bude moci kdokoliv oznámit nepřijatelné hraní s figurkami. Bude již zanedlouho aktivní a napomůže tak lépe chránit práva figurek.

Jistě s námi souhlasíte, že je naprosto nepřijatelné oddělovat šachové figurky podle barvy, notabene když pak bílá figurka je navíc vždy zvýhodněna právem prvního tahu. Proč nemůže táhnout černý jako první? A musí být vůbec černý, kterážto barva ho pejorativně diskvalifikuje již v zárodku? To jsou zjevné známky rasismu a jsme připraveni mu bránit. Podpořte náš projekt z dotačního programu EU.

Navrhujeme proto zahalit figurky do jednotného šedého, nebo různobarevného potahu, aby nikdo nemohl už nikdy žádnou figurku diskriminovat z hlediska barvy. Navrhujeme taková legislativní opatření, aby se ani nikde nevedla evidence barev figurek. Je nepřípustné, aby hráč hrál s bílými, natož aby to bylo psáno velkými písmeny nad hracím polem. Udělejme hry duhovými, uvolněme pravidla. Opusťme staré tmářské zákony a vytvořme prostředí přátelské, kde se na nás bude stále usmívat sluníčko.

Je nepřijatelné, aby figurky byly z her vylučovány a dokonce, jako v člověče nezlob se, umisťovány do jakýchsi domečků, kde se koncentrují, což evokuje dobu, kterou jsme již dávno překonali. Náš expert z oblasti extrémismu již zvažuje možnost podání TO na výrobce takto závadné hry.

Další náš návrh je, aby šachové figurky se mohly i přes nepřízeň osudu po vyloučení i nadále účastnit hry a budeme prosazovat jejich okamžité začlenění zpět. Není možné někoho jen tak vylučovat a oddělovat. Naopak je nepřípustné bránit jiným figurkám opustit hrací pole a jít se poklonit kostce, která rozhoduje o jejich budoucnosti. V žádném případě nesmí být pošlapávána jejich víra a to ani tehdy, když by to bylo 5x za hru. Vždy je potřeba hru přerušit pro všechny hráče a náležitě posečkat.

Naší další připravovanou činností je komunitní práce, o jejíž podobě má jen málokdo přesnou představu a to včetně nás samých. Základním předpokladem komunitní práce je snaha zaktivizovat místní komunity ochránců práv hracích figurek a vyburcovat je z letité letargie, způsobené často v minulosti marnými snahami překročit zažitá klišé. Doufáme ve vaši podporu.

Rozloučím se s vámi zvoláním: Nehažte všechny figurky do jednoho pytle a míru zdar!

Autor: Pavel Kolář | pondělí 19.1.2015 20:24 | karma článku: 24.65 | přečteno: 984x

Další články blogera

Pavel Kolář

Absurdistán2

Myslíte si že absurdistán , co jsem popsal včera, nemůže být absurdnější? I to se velice mýlíte. Realita překonává očekávání.

13.7.2016 v 20:13 | Karma článku: 29.89 | Přečteno: 1225 | Diskuse

Pavel Kolář

Absurdistán

Zdálo se vám 20. století šílené? Nezoufejte je tu 21. století. Nic jste nepromeškali, ta pravá jízda teprve začíná...

12.7.2016 v 22:33 | Karma článku: 42.16 | Přečteno: 3440 | Diskuse

Pavel Kolář

Brexit?

Sluneční den impéria EU, nad kterým ani pomazánkové máslo nezapadne, byl překryt hrozivě vypadajícím mrakem ambivalentních konvergentních nespojitostí, majících vztah k opuštění sluneční říše všeholidu.

27.6.2016 v 20:44 | Karma článku: 25.27 | Přečteno: 662 | Diskuse

Pavel Kolář

Dobré a zlé dobro

I jednou byly dvě sestry. Mladší Lenka a starší Alenka. Obě se měly velice rády a milovaly i svého dědečka. Ten své vnučky miloval taktéž.

18.5.2016 v 23:43 | Karma článku: 28.38 | Přečteno: 940 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Petr Sejkora

NŮŽ NA KRK EU - REFERENDUM 2021

Není řeč o emotivním CZEXIT! Jde o využití příštích 4 let k vyjednání důstojnější existence ČR v unii.

19.8.2017 v 5:45 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 173 | Diskuse

Luděk Mazurek

Integrace po muslimsku!?

Tzv. „integrace“ muslimských imigrantů už v zemích EU spolkla miliardy a miliardy Euro. A výsledek? Jediné, co se spolehlivě podařilo do Evropy importovat a „integrovat“ je přetrvávající islámský vražedný terorismus a izolovanost.

18.8.2017 v 18:09 | Karma článku: 31.21 | Přečteno: 767 | Diskuse

Karel Trčálek

Islamistický teror je jen kouřová clona

Jestliže je islamistický teror zvěstováním soudného dne, pak nemůže nemít svoji cenu. Oddělila se od Homo sapiens sapinens evoluční vývojová větev, kterou jsou muslimové? Čtěte grafomanské bláboly, budete moudřejší!

18.8.2017 v 17:13 | Karma článku: 12.56 | Přečteno: 809 | Diskuse

Milan Hausner

Na pískovišti, v hospodě i v parlamentu

Kvalita školy se probírá od pískoviště, hospody až po parlament; nyní před volbami budou nepochybně takové diskuze pokračovat a nabývat na síle.

18.8.2017 v 15:50 | Karma článku: 8.19 | Přečteno: 207 | Diskuse

Lubomír Stejskal

I devadesátiletý politik může být modernista

Příkladem budiž současný tuniský prezident Beji Caid Essebsi (*1926). Usiluje o pokrok a rovnost mezi muži a ženami – a dostal se kvůli tomu do kontroverze s některými muslimskými učenci.

18.8.2017 v 15:05 | Karma článku: 11.87 | Přečteno: 171 | Diskuse
Počet článků 130 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3885

Čtyřicítku mám už chvilku za sebou. Dalo by se tvrdit, že otázka života vesmíru a tak vůbec již byla nejen zodpovězena.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.